Sena Dagadu: Hogyan éld túl a sikert, és maradj ember

Huszonhárom évvel ezelőtt egy, az utcán a kezébe nyomott szórólapnak köszönhetően csöppent bele a budapesti underground világába a ghánai-magyar származású énekesnő – többek között ez is kiderül abból az interjúból, amelyet Sena Dagaduval készített a Petőfi Kulturális Ügynökség. A PKÜ Hajógyár YouTube-csatornáján nemcsak az indulásáról, de az Irie Maffiában töltött elmúlt 20 évéről, afrikai gyökereiről és az elmúlással való kapcsolatáról is mesélt.

Irie Maffia-dalszövegek itt.

A Senából áradó életigenlés és örök jókedv a szemlélőre és hallgatóra is átragad a beszélgetésben elmerülve.

„Kiváló egyvelege vagyok a szüleimnek” – osztotta meg nevetve gondolatait Sena, akinek a baráti, családi összetartás meghatározó élménye. „Nagyon sok jó emlékem van, rengeteget jártunk nagy csapattal a tengerpartra, ahol bandáztunk, sziklát másztunk: ez volt a gyerekkorom, sok szeretet övezte.”

Fotó: PKÜ

Ahogyan a társasági élet, úgy a zenehallgatás is evidencia volt a családjában

Édesanyja által a klasszikus műveket és popzenét – Mozart, Vivaldi, Tracy Chapman, Paul Simon, Beatles, Sting, Police –, édesapja révén a soul műfaját – Percy Sledge, Barry White –, testvéreinek köszönhetően a reggae-t, a rappet és a hiphopot ismerhette meg, és az életük szerves része volt a tradicionális ghánai zene is. 

„Imádtam az első walkmanemet, […] a mai napig mindig van egy fejhallgató nálam.”

Sena 2001-ben költözött Magyarországra: marketingkommunikációt és közgazdaságtant tanult, közben írt és zenét hallgatott. „Nem terveztem, hogy zenész leszek” – szögezte le Sena. „Dalolásztunk édesanyámmal és a nagymamámmal. Ők tanítottak meg szólamban énekelni, meg jó füllel figyelni, hogy hogyan lehet dallamokat hajlítani, hogy összepasszoljanak, saját magunk szórakoztatására” – mondta.

Sena szerint majdhogynem véletlenszerű volt, hogy zenész lett

„A zenélés egy hivatás, egy belső »calling«, elkezdett piszkálni, hogy mondanivalóm van, és azóta is piszkál” – hangsúlyozta. Egy freestyle fellépést követően stúdiózni hívták, így belecsöppent Budapest underground világába: ott indult el minden, és ennek már több mint húsz éve.

Fotó: Sena Facebook

Mit adott számára ebben az időszakban az Irie Maffia?

„Mindent. Megtanultam lenni, együtt létezni, alkotni, előadni, izzadni, szenvedi, örülni, játszani, kilépni, belépni. […] Olyan tapasztalatot szereztem a zenekarral, ami kevés embernek adatik meg.”