Weöres Sándor inspirálta: megszólalnak a műtárgyak a Szentendrei Régi Művésztelep új kiállításán

Képzőművészeti alkotások, hanginstallációk és lemezbemutató koncert – különleges összművészeti utazásra invitálja látogatóit a Szentendrei Régi Művésztelep új kiállítása. 

Az Ének a határtalanról elnevezésű tárlatot Weöres Sándor azonos című kötete inspirálta

A csoportos kortárs művészeti tárlat Tímár Sára Junior Prima díjas énekesnő Ének a határtalanról című lemezének dallamvilágából és üzeneteiből inspirálódott, melyen Weöres Sándor azonos című verseskötetének megzenésített művei hallhatók.

A kiállítás anyaga olyan kortárs műalkotásokból áll, amelyek vizuálisan jelenítik meg az énekelt versek atmoszféráját. Ezek között dominálnak a kör formákat megjelenítő kompozíciók, melyek a világmindenség végtelenjére, a teljességre és az egység fogalmára rezonálnak. A kör ugyanis egy olyan szimbólum, amely egyidős az emberiség azon vágyával, hogy válaszokat találjon a létezése mögötti, transzcendens folyamatokra.

A kiállítás anyagában a festmények mellett Weöres Sándor költeményeihez készült illusztrációk is helyet kapnak, sőt két művészalbumot is bemutat a galéria, melyekben a versekhez készült egyedi akvarellfestmények, kollázsok és grafikák láthatók.

És mitől lesz összművészeti a kiállítás?

A Hermina Alkotócsoport művészeinek jóvoltából a tárlat vizuális anyaga hanginstallációkkal is kiegészül, megteremtve a kiállításban a képzőművészet, az irodalom és a zene kohézióját. Lakatos Áron alkotását, a bakelitlemezre ragasztott papírokat például a néző maga szólaltathatja meg, így ki-ki a saját tempójában, hangulatához illően lassabb vagy tempósabb hangzó kiállítást teremthet magának. A csoport másik tagjának, Ádám Zsófiának nyolcfelvonásos videómunkájában pedig egy membrán a hanghullámok hatására mozgásba hozza a ráhelyezett gyöngyöket, így a zene vizuálisan leképezi önmagát, vagyis minden új hang átrendezi az addig kirajzolódott látványt, létrehozva ezzel egy valós idejű, sajátos koreográfiát.

A pénteki megnyitón megszólalt a kiállítás alapjául szolgáló album is, Tímár Sára és együttese előadta az Ének a határtalanról című műsorukat. A formáció kísérletezésről híres, eddig megjelent lemezei a nép- és világzene műfajában születtek, ám mindegyiknek megvan a maga sajátossága. 

Az Ének a határtalanról című lemezre olyan Weöres Sándor verseket és népdalokat gyűjtöttek egybe, amelyeknek központi gondolata az örökkévalóság, a harmóniakeresés, a halál utáni élet, a tudatosodás vagy az örök érvényű szerelem. 

A versek és népdalok zenei kísérete hűen tükrözi azok mondanivalóját. Hol felemel, magasba repít, hol pedig az emberi lélek mélyebb rétegeit feszegeti.

Helyszín: a PKÜ Szentendrei Régi Művésztelep galériája (Szentendre, Bogdányi utca 51.).

A kiállítás Facebook-eseménye

A kiállítás ideje alatt, október 26-án, 18 órától Weiner Sennyei Tibor tart előadást Weöres Sándor és Hamvas Béla mester és tanítvány kapcsolatáról. Az előadáshoz méz- és borkóstolót is szervez a galéria.

Kiállító művészek

Ádám Zsófia, Bali János, Bánföldi Zoltán, Budai Lotte, Horváth Lóczi Judit, Jakatics-Szabó Veronika, Kiss Márta, Kertész Krisztián, Kondor Attila, Kontra Ágnes, Könyv Kata, Lakatos Áron, Nagy Gabriella, Martin Henrik, Palman Zsuzsi, Somogyi Éva, Szabó Imola, Tornyai Péter, Udvardy Erzsébet, Verebics Katalin, Votin Dóra.

Kiemelt kép: