A legendás londoni Toe Rag stúdióban, a White Stripes hangmérnökével rögzítette új lemezét a szegedi Dungaree

„Kifejezetten súlyos gitárhangzás, tele stonerés grungetémákkal” – írta lelkesen a hazai sajtó a Dungaree zenekar 2016-os bemutatkozó lemezéről, amit a tagok még szülővárosukban, Szegeden vettek fel, míg legújabb anyagukat már a legendás londoni Toe Rag stúdióban rögzítették.

A vintagehangzásáról híres stúdió 1991-ben épült, és falai között az évek során olyan zenekarok is megfordultak, mint a White Stripes, a Tame Impala, a Supergrass, a Madness, a Wolf Alice, a Temples, a Wytches, a Kills, a Metronomy, az Electric Wizard vagy az Undertones.

Az új Dungaree-lemez producere a stúdió alapító gazdája, Liam Watson volt, aki a White Stripes 2003-as Elephant című Grammy-díjas albumának, és rajta a szintén Grammy-díjat nyerőSeven Nation Army című dalnak a hangmérnöke és keverője is volt egyben. Watson ezúttal a szegedi zenekar anyagát rögzítette és keverte a stúdiójában, míg a maszterelés egy másik neves brit szakember, Noel Summerville munkája – ő szintén dolgozott Jack White-ék Elephantalbumán, valamint olyan előadók anyagain is, mint a Clash, a My Bloody Valentine, a Kraftwerk, Elvis Costello vagy Sinéad O’Connor.

A Drum&Monkey kiadónál megjelenő Electric Altar című új Dungaree-lemez hat dalát a zenekar egyben játszotta fel, teljesen analóg körülmények között, szalagra rögzítve, Liam Watson vezényletével 2018 áprilisában.

„Liam boszorkányosan ügyes fickó, és az esze mellett a szívével is dolgozik. Amikor megkérdeztük, miért nincs monitor a stúdióban, csak annyit mondott: a zenét nem bámulni kell, hanem hallgatni. Ami jól szól feljátszva, az jól fog a lemezen is. Ez nyilván egyértelmű lehet egy laikusnak, de a mai digitális világban erre biztosan sok hangmérnök ráncolná a szemöldökét. Ő mindenesetre beleáll ezekbe, maximálisan kiáll a saját munkamódszere mellett, és szerintem az eredmény öt igazolja” – idézte fel Horváth Zoltán gitáros a Liam Watsonnal közös munkát.

„A gatya egyértelműen tele volt, mielőtt odaértünk volna a stúdióba, de amint találkoztunk Liammel, elmúlt a félsz,és tudtuk, hogy jó helyen vagyunk. Egy szigorú és őszinte ember, akinek mindene a munkája. Mielőtt elkezdtük a felvételeket, csak annyit mondott, hogy játsszatok és érezzétek jól magatokat, akkor lesz a legjobb. Ezt egy életre megtanultuk tőle”– mesélte Balogh Attila basszusgitáros.

Gergely László énekest is elvarázsolta a közeg, amelyben dolgoztak: „Liam iszonyat precíz arc! Ez már az elején kiderült, amikor szerelte összes a cuccot. Lázas szenvedéllyel dolgozott végig. Látszott rajta, hogy bejön neki az anyag, és hogy nagyon élvezi, amit csinál. A csúcspont talán az volt, amikor megmutatta, hogyan is készül egy analóg preverbeffekt: csavargatta a potikat, visszafelé tekerte a szalagot és dugdosta a kábeleket. A végeredmény egészen sátáni lett; rázott minket a hideg, mintha Belzebub szorongatná a torkunkat.”

A lemez exluzív megjelenést kapott és azóta is meghallgatható a műfaj egyik legjelentősebb csatornáján, az amerikai Stoned Meadow Of Doom-on!

A zenekar a felvételek után még adott négy klubkoncertet is Angliában, melyek során a lemezMunchausen című nyitódalához Takács Borisz forgatott zenei videót, és hamarosan elkészül egy 20 perces dokumentum jellegű útifilmmel is, melynek a bemutatója várhatóan november végén lesz.

A lemez artwork-jét Mihai Manescuromán grafikus készítette, akit az együttes egy temesvári koncert után ismert meg, ahol elmondta, hogy megragadta őt az a világ, amit a Dungaree zenéje teremt számára. Miután megmutatta a terveit a zenekarnak, „szabad kezet” kapott a grafikák elkészítéséhez.

A fiúk 2019 tavaszán 8-10 állomásos turnét terveznek Angliában, majd a régiónkban is tennének egy kört, minél több magyar, szerb, szlovák, román, ukrán és görög klubot és fesztivált érintve. A turnéindító esemény 2019 márciusában a lemez vinyl formátumának megjelenése lesz, amit egy kiemelt budapesti koncert keretében alaposan meg is ünnepel majd a zenekar.

Viszont aki figyel, az még idén is elcsípheti őket Veszprémben, Szarvason, Kecskeméten és Székesfehérváron, valamint november 26-án Budapesten az Instantban, egy különleges estén, két nagyszerű zenekar, a görög Deaf Radio és a magyar Indeed társaságában!